بسم الله الرحمن الرحیم - خوش آمدید
چادر مشکی رنگ اقتدار؛ به رنگ چادرتان افتخار کنید!

چادر مشکی رنگ اقتدار؛ به رنگ چادرتان افتخار کنید! » چادر مشکی پوشش شیک و جذابه خانم‌های محجبه می‌باشد. رنگ مشکی آن نماد ثروت، قدرت، ناشناخته بودن و هوش و درایت است.در اینجا به روانشناسی وفیزیولوژی رنگ مشکی، قابلیت رنگ مشکی در انعکاس قدرت، استفاده از چادربه رنگ مشکی در صدر اسلام و ایران و همچنین فلسفه رنگ مشکی می‌پردازیم.

در روانشناسی رنگ‌ها، مشکی مرز مطلق می‌باشد،پس فردی که مشکی می‌پوشد مرزی را بوجود آورده است.

ولی اینکه این مرز برای چیست؟ در موقعیت‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد.

مثلا پوشیدن رنگ مشکی در مراسم ختم، نشان می‌دهد که بین فرد مشکی پوشیده و عزیز از دست رفته‌شان فاصله افتاده است. گاهی پوشیدن لباس مشکی نشان دهنده آن است که در حریم خانه و خانواده حادثه‌ای رخ داده است که انجام برخی از کارها که سایر خانواده‌ها انجام می‌دهند برای آن خانواده مقدور نباشد. ولی گاهی هم مشکی پوشیدن برای مشخص کردن حریم  و مرزهای اجتماعی است و حجاب یک خانم مسلمان یا چادر مشکی از این دسته می‌باشد.

چرا رنگ مشکی؟

اغلب مشکی رنگ افسردگی، عزا و ماتم است. افسردگی به عنوان یک بیماری پاتولوژیک، عزا به مفهوم یک سنت، غم و اندوه به معنی یک فرآیند زمینه‌ساز برای تخلیه هیجان. این مفاهیم هم می‌تواند درست باشد و هم غلط؛ درست است از این جهت که رنگ مشکی بعنوان نمادی برای این مفاهیم است وبه این موارد کمک می‌کند ولی محدود به این مفاهیم نیست. و باید گفت که تنها نمی‌شود این مفاهیم را از رنگ مشکی برداشت کرد.

رنگ تیره موجب اختفای اشیا و مانع از دیده شدن آن‌ها می‌شود. چشم در تاریکی جایی را نمی‌بیند و پارچه سیاه مایه احتجاب(حجاب شدن) اشیایی است که در پس پرده قرار گرفته‌اند. درنتیجه بانوان مسلمان و عفیف، رنگ لباس‌های خود اعم از چادر، مانتو و روسری را از رنگ‌های تیره انتخاب می‌کنند تا اندامشان از چشم نامحرمان پوشیده‌تر باشد و خود را محفوظ‌تر نمایند.

در روانشناسی رنگ‌ها، همان گونه که نوع رنگ در ایجاد گرسنگی، سیری، خشم و آرامش تاثیر مثبت دارد، در شعله‌ور شدن غرایز جنسی هم دخالت مستقیم دارد. رنگ مشکی باعث کاهش شهوت می‌شود. چنانچه امام صادق می‌فرمایند:« آیا نمی‌دانی رنگ سیاه مایه تقلیل شهوت است».( وسایل الشیعه، شیخ حر عاملی، ج۳، ص۳۸۶).

آیا چادر مشکی افسردگی می‌آورد؟

برخی از خانم‌های جوان برای استفاده نکردن از چادر می‌گویند: چادر گران است یا اینکه رنگ مشکی باعث ناراحتی و افسردگی می‌شود. 

در جواب باید گفت وقتی خانمی چادر به سر می‌کند، به مدت یک الی دو سال از همان چادر استفاده می‌کند، پس نسبت به خانمی که بدون چادر و هرهفته با یک تیپ در جامعه حاضر می‌شود، از لحاظ اقتصادی بسیار باصرفه‌تر عمل کرده است.

دوم اینکه زن مسلمان چادری در تمام اوقات شبانه روز چادر به سر ندارد که رنگ مشکی آن تاثیر منفی در روحیه فرد ایجاد کند.بلکه در منزل و مکانی که نامحرم حضور ندارد می‌تواند از لباس‌های خوشرنگ و مناسب استفاده کند،همانطور که اسلام هم بر این موضوع تاکید دارد.

نکته قابل توجه دیگر اینست که، اگر این حرف صحت داشنه باشد؛ خانم‌های چادری بواسطه رنگ مشکی افسرده هستند پس ما باید شاهد این باشیم که در جامعه خانم‌هایی که بدون چادر و با رنگ‌ها